Brda

Organizujemy niezwykłe wyprawy na kajaki. Brda jest jedną z rzek w północnej Polsce, która stanowi bardzo popularny szlak kajakowy.

 

Jednym z oferowanych przez nas spływów kajakowych jest ten po rzece, jaką jest Brda. To obok Wdy najważniejsza arteria wodna Borów Tucholskich. Jej źródła znajdują się na zboczach wzniesień polodowcowych w centralnej części Pojezierza Bytowskiego, nieopodal Jeziora Smołowego. Łączna długość tej rzeki to 238 km, a szlaku wodnego 233 km. Powierzchnia dorzecza Brdy wynosi 4627 km. Cechą charakterystyczną omawianej rzeki jest urozmaicony bieg, który przecina kilka różnych krain geograficznych. Spływy kajakowe rzeką Brda to między innymi ogromną ilość meandrów, malownicze położone jeziora i dziką przyrodę.

Spływ kajakowy Brdą

Kajaki na rzece Brda - co jeszcze warto wiedzieć? Szlak ten jest powszechnie uznawany za łatwy. Ilość przeszkód jest tutaj niewielka, co sprawia, że spływ ten jest bardzo często wybierany przez osoby początkujące oraz rodziny z małymi dziećmi. Warto wspomnieć tutaj także o tym, że Brda jest znakomicie przygotowana na przyjmowanie kajakarzy. Na uwagę zasługuje znajdująca się tu rozbudowana infrastruktura turystyczna pod postacią przystani wodnych, ośrodków wypoczynkowych oraz pól biwakowych. Sprawia to, że każdy miłośnik kajakarstwa znajdzie tu coś dla siebie. Wyjątek stanowi górny odcinek rzeki - do jeziora Szczytno. Aby móc tam przenocować, należy dysponować własnym namiotem.

Niewątpliwym atutem tego cieku wodnego jest jego urozmaicenie. Dość duża różnica wzniesień na trasie, jaką przewidują spływy kajakowe, sprawia, że Brda ma miejscowo bystry nurt. Znaczny odcinek szlaku zlokalizowany jest w otulinie Parku Narodowego Bory Tucholskie oraz na terenie Zaborskiego i Tucholskiego Parku Krajobrazowego. To właśnie piękne krajobrazy oraz urozmaicony krajobraz przyciągają w te regiony coraz więcej wodniaków

Brda pomimo miejsc o szybszym nurcie stanowi dość łatwy szlak, na którym swych sił mogą spróbować także początkujący. Istotną zaletą są również łagodne brzegi rzeki o suchym, piaszczystym podłożu, które umożliwiają przyjemny odpoczynek. 

Organizowane przez nas wyprawy przewidują także liczne atrakcje. 


Brda, lewy dopływ Wisły, jest jednym z najpiękniejszych szlaków wodnych w Polsce.

Długość Brdy wynosi 238 km, a dorzecze składa się z 43 bezpośrednich dopływów oraz licznych jezior.
Wypływa z Jeziora Smołowego (kilka kilometrów na wschód od Miastka) a kończy się wpadając do jeziora Szczytno na północnych krańcach Pojezierza Krajeńskiego.

W środkowym odcinku Brda płynie na wschód poprzez jeziora rynnowe Równiny Charzykowskiej, a następnie przez Bory Tucholskie, gdzie rzeka skręcając na południe tworzy wspaniały odcinek przełomowy.
Spiętrzona w dolnym biegu buduje malownicze Jezioro Koronowskie oraz dwa mniejsze jeziora. W końcu przepływa przez Bydgoszcz i już jako rzeka skanalizowana wpada do Wisły powyżej Fordonu.

Długość rzeki - 239 km
Długość szlaku - 233 km
Spadek - 59 cm /1 km
Średnia temp. wody w lecie - 15,5 oC

ATRAKCJE NA SZLAKU
Rezerwat - "Przytoń"
Rezerwat - "Osiedle Kormoranów"
Smażalnia ryb w Swornychgaciach
Zapora wodna w Mylofie
Ścieżka dydaktyczna -"Jelenia Wyspa"
Park dendrologiczny

Trasa sugerowana:
Świeszyno - Gostycyn Nogawica liczy 163 km, najprawdopodobniej najpiękniejszy szlak wodny w Polsce. Niezwykle urozmaicony, kręty brzeg cieku wodnego, rozległe lasy, malownicze jeziora, pierwotna przyroda od lat przyciągają nad Brdę wielu wodniaków.

1. Świeszyno - Nowa Brda - 25km
2. Nowa Brda - Pakotulsko - 13km
3. Pakotulsko - Sąpolno - 24km
4. Sąpolno - Małe Swornegacie - 13km
5. Małe Swornegacie - Mylof - 26km
6. Mylof - Brda - 19km
7. Brda - Gołąbek - 19km
8. Gołąbek - Gostycyn Nogawica - 24km

Wiedzieć warto:
Park Narodowy Bory Tucholskie drugi pod względem wielkości kompleks leśny w Polsce o powierzchni 4000 km2. Rozpościera się na Równinie Tucholskiej i Wysoczyźnie Świeckiej, w dorzeczach Brdy i Wdy. Charakterystyczny element krajobrazu to urozmaicone morenowymi wzniesieniami i misami polodowcowymi zbiorniki wodne Równiny Charzykowskiej.

Utworzono w Borach Tucholskich 26 rezerwatów przyrody, 4 parki krajobrazowe: Zaborski Park Krajobrazowy, Tucholski Park Krajobrazowy, Wdzydzki Park Krajobrazowy, Wdecki Park Krajobrazowy oraz Park Narodowy Bory Tucholskie o powierzchni 4789,34 ha.

 

brdaszkic

BRDA - TRANSPORT - Odległości w jedną stronę

Świeszyno (50 km)
Stara Brda (45 km)
Nowa Brda (35 km)
Pakotulsko (30 km)
Przechlewo (25 km)
Płaszczyca (22 km)
Sąpolno (17 km)
Ciecholewy (12 km)
Swornegacie baza (0 km)
Drzewicz (8 km)
Czernica (15 km)
Męcikał (20 km)
Mylof (25 km)
Rytel (30 km)
Brda (45 km)
Nadolna Karczma (45 km)
Woziwoda (60 km)
Plaskosz (60 km)
Gołąbek (60 km)
Świt (60 km)
Gostycyn Nogawica (70 km)
Sokole Kuźnica (85 km)
Romanowo (100 km)
Samociążek (100 km)
Bydgoszcz (110 km)

Sprawdź naszą ofertę:  Kajaki Słupia | Kajaki Wda | Kajaki Zbrzyca | Kajaki Chocina | Spływy kajakowe Piława | Spływy kajakowe Gwda | Spływy kajakowe Łupawa | Spływy kajakowe Drawa