Chocina

Rzeka, lewy dopływ Brdy o długości 38,88 km. Rzeka płynie przez obszar Borów Tucholskich w województwie pomorskim. 


Chocina jest uznawana za jedną z najbardziej malowniczych rzek znajdujących się na terenie Zaborskiego Parku Narodowego. Jej górny, źródłowy odcinek charakteryzuje się obecnością pięknej, malowniczej przyrody. Jednocześnie jest to najbardziej dziki fragment o zmiennej głębokości oraz szerokości. Z tego właśnie względu zazwyczaj spływy kajakowe rzeką Chocina rozpoczynają się poniżej Zielonej Chociny, gdzie do czynienia mamy ze spokojnymi meandrami.

 

Spływy kajakowe Chociną


Co każdy fan kajaków na temat Chociny wiedzieć powinien? Źródło tej rzeki znajduje się w pobliżu osady Wierzchocina, kilka kilometrów od Starej Brdy. Jej długość to 44 km. Spływy kajakowe rzeką Chocina rozpoczynają się najczęściej od siodła Binduga, a kończą w Jeziorze Karsińskim. Łączna długość tej trasy to 31 km. Osoby doświadczone będą w stanie bez przeszkód pokonać ją w przeciągu jednego dnia. Ze względu na piękne widoki zalecamy jednak, aby przepłynąć trasę w przeciągu 2 dni. Co warto wiedzieć na temat wspomnianego powyżej górnego odcinka rzeki Chociny? Spotkać można tutaj liczne bobrowe rozlewiska wraz z powalonymi drzewami, a także wypłycenia z denną roślinnością. Miejscami rzeka zwęża tu swoje koryto do 2 metrów. Na kajakarzy czeka tu także bogate runo, kępy paproci i jałowców oraz resztki starego mostu. A co, jeżeli chodzi o dolny, malowniczy odcinek rzeki Chociny? Kajaki po rzece Chocina w dużej mierze zaczynają się w Zielonej Chocinie. Chcąc przepłynąć ten odcinek w ciągu jednego dnia, warto postawić na odcinek do Chocińskiego Młyna lub od niego, po ujście rzeki w Jeziorze Karsińskim. Od Zielonej Chociny omawiana rzeka jest zwykle kręta, co sprawia, że spływ dostarcza niezapomnianych wrażeń. Następnie Chocina dociera do ruin starego tartaku w Chocińskim Młynie. Poniżej Chocińskiego Młyna, rzeka zaczyna stopniowo podwójnie meandrować. Gwałtowne zakręty są tu fragmentami dużych zygzaków i łuków. W okolicy wsi Kokosza kajakarze wpływają do ujściowego fragmentu rzeki. To właśnie tutaj Chocina wpada do Jeziora Karsińskiego.

 

 

Ilość przenoszeń: 13

Ilość kilometrów do przepłynięcia: 43 km

Charakterystyka szlaku:

1. Odcinek górny
Szlak malowniczy 
Kilometraż odcinka: 43,0 - 22,5 km
Spadek rzeki: 0,3.
Dostępność: uciążliwa
Skala trudności: raczej łatwy

Warunki spływu: wąsko, małe regularne bystrza, nieznaczne progi, łagodne zakręty, ławice.
Skala uciążliwości: miejscami uciążliwy. Przeszkody wymagające wysiadania z kajaka i zużycia 15% czasu przeznaczonego na płynięcie. Średnia odległość między przeszkodami od 2.3 km.

2. Odcinek dolny
Szlak malowniczy
Kilometraż odcinka: 22,5 - 0,0 km
Spadek rzeki: 0,7.
Dostępność: łatwa
Skala trudności: łatwy

Warunki spływu: koryto o szerokaści od 2- 4 metrów, o prądzie średnim, nurcie bez zaburzeń.
Skala uciążliwości: szlak nieco uciążliwy. Przeszkody wymagające wysiadania z kajaka i zużycia od 5% do 10% czasu przeznaczonego na płynięcie. Średnia odległość między przeszkodami od 3-4 km.

Dlaczego warto wybrać się na kajaki po Chocinie?

Chocina to malownicza rzeka, która przepływa przez piękne tereny przyrodnicze. Jej urok można poznać, wybierając się na spływ kajakowy. Jednym z popularnych miejsc, gdzie organizowane są spływy kajakowe na rzece Chocinie, są Bory Tucholskie. Wybierając się na spływ kajakowy Chociną, można zobaczyć piękno natury z zupełnie innej perspektywy. Rzeka Chocina przepływa przez urokliwe tereny, pokryte lasami i łąkami, a także mija liczne małe miejscowości. Taki krajobraz na pewno dostarczy wielu emocji i wrażeń. Spływ kajakowy to również doskonała forma aktywnego wypoczynku na łonie natury. To sposób na oderwanie się od codzienności, relaks i wyciszenie. Podczas spływu kajakowego można połączyć sport z przyjemnością i naładować swoje baterie.

W Borach Tucholskich dostępna jest nie tylko oferta wypożyczenia kajaków na Chocinie, ale także pełna organizacja spływu, wraz z opieką ratownika wodnego, transportem, wyżywieniem i noclegami. To znacznie ułatwia przygotowania i pozwala cieszyć się w pełni pięknem Chociny.

Warto wybrać się na spływ kajakowy Chociną, ponieważ to doskonały sposób na aktywny wypoczynek i poznanie malowniczych zakątków Polski. To też idealna okazja do spędzenia czasu z rodziną lub przyjaciółmi, zwłaszcza że spływ kajakowy nie wymaga specjalnych umiejętności ani doświadczenia. Wystarczy chęć i odrobina wigoru, a w zamian otrzymamy niezapomniane wrażenia i piękne widoki.

Sprawdź także: Spływy kajakowe Drawa | Kajaki Słupia | Spływy kajakowe Piława | Spływy kajakowe Łupawa | Spływ kajakowy Wda | Spływy kajakowe Gwda