Chocina

Rzeka, lewy dopływ Brdy o długości 38,88 km. Rzeka płynie przez obszar Borów Tucholskich w województwie pomorskim. 


Chocina jest uznawana za jedną z najbardziej malowniczych rzek znajdujących się na terenie Zaborskiego Parku Narodowego. Jej górny, źródłowy odcinek charakteryzuje się obecnością pięknej, malowniczej przyrody. Jednocześnie jest to najbardziej dziki fragment o zmiennej głębokości oraz szerokości. Z tego właśnie względu zazwyczaj spływy kajakowe rzeką Chocina rozpoczynają się poniżej Zielonej Chociny, gdzie do czynienia mamy ze spokojnymi meandrami.

 

Spływy kajakowe Chociną


Co każdy fan kajaków na temat Chociny wiedzieć powinien? Źródło tej rzeki znajduje się w pobliżu osady Wierzchocina, kilka kilometrów od Starej Brdy. Jej długość to 44 km. Spływy kajakowe rzeką Chocina rozpoczynają się najczęściej od siodła Binduga, a kończą w Jeziorze Karsińskim. Łączna długość tej trasy to 31 km. Osoby doświadczone będą w stanie bez przeszkód pokonać ją w przeciągu jednego dnia. Ze względu na piękne widoki zalecamy jednak, aby przepłynąć trasę w przeciągu 2 dni. Co warto wiedzieć na temat wspomnianego powyżej górnego odcinka rzeki Chociny? Spotkać można tutaj liczne bobrowe rozlewiska wraz z powalonymi drzewami, a także wypłycenia z denną roślinnością. Miejscami rzeka zwęża tu swoje koryto do 2 metrów. Na kajakarzy czeka tu także bogate runo, kępy paproci i jałowców oraz resztki starego mostu. A co, jeżeli chodzi o dolny, malowniczy odcinek rzeki Chociny? Kajaki po rzece Chocina w dużej mierze zaczynają się w Zielonej Chocinie. Chcąc przepłynąć ten odcinek w ciągu jednego dnia, warto postawić na odcinek do Chocińskiego Młyna lub od niego, po ujście rzeki w Jeziorze Karsińskim. Od Zielonej Chociny omawiana rzeka jest zwykle kręta, co sprawia, że spływ dostarcza niezapomnianych wrażeń. Następnie Chocina dociera do ruin starego tartaku w Chocińskim Młynie. Poniżej Chocińskiego Młyna, rzeka zaczyna stopniowo podwójnie meandrować. Gwałtowne zakręty są tu fragmentami dużych zygzaków i łuków. W okolicy wsi Kokosza kajakarze wpływają do ujściowego fragmentu rzeki. To właśnie tutaj Chocina wpada do Jeziora Karsińskiego.

 

 

Ilość przenoszeń: 13

Ilość kilometrów do przepłynięcia: 43 km

Charakterystyka szlaku:

1. Odcinek górny
Szlak malowniczy 
Kilometraż odcinka: 43,0 - 22,5 km
Spadek rzeki: 0,3.
Dostępność: uciążliwa
Skala trudności: raczej łatwy

Warunki spływu: wąsko, małe regularne bystrza, nieznaczne progi, łagodne zakręty, ławice.
Skala uciążliwości: miejscami uciążliwy. Przeszkody wymagające wysiadania z kajaka i zużycia 15% czasu przeznaczonego na płynięcie. Średnia odległość między przeszkodami od 2.3 km.

2. Odcinek dolny
Szlak malowniczy
Kilometraż odcinka: 22,5 - 0,0 km
Spadek rzeki: 0,7.
Dostępność: łatwa
Skala trudności: łatwy

Warunki spływu: koryto o szerokaści od 2- 4 metrów, o prądzie średnim, nurcie bez zaburzeń.
Skala uciążliwości: szlak nieco uciążliwy. Przeszkody wymagające wysiadania z kajaka i zużycia od 5% do 10% czasu przeznaczonego na płynięcie. Średnia odległość między przeszkodami od 3-4 km.