FAQ

baner1

Trzeba pamiętać, że po wejściu do kajaka nie ma dostępu do płynów i jedzenia, dlatego należy zabrać ze sobą prowiant oraz odpowiednią ilość wody. Można je przywieźć ze sobą lub zakupić w znajdującym się w pobliżu lokalu gastronomicznym bądź sklepie. Warto też pamiętać o nakryciu głowy i ciepłej bluzie, czyli krótko mówiąc, ubrać się stosownie do panujących warunków atmosferycznych. Nie ma konieczności zabierania dodatkowego sprzętu, niezbędnego podczas spływu. Uczestnikom naszych spływów zapewniamy zarówno kajak, jak i wiosła oraz kapoki.

Na kajakach nie ma możliwości schronienia się przed słońcem czy nagłymi opadami deszczu. Dlatego trzeba być przygotowanym na każdą, zmieniającą się pogodę. Warto mieć przy sobie nakrycie głowy, a także ciepłą bluzę, najlepiej z kapturem. Dobrze jest zabrać także płaszcz przeciwdeszczowy. Jeśli pogoda jest chłodna, warto założyć na siebie kilka warstw ubrań, aby móc zdejmować je i zakładać według potrzeb. Lepiej też mieć spodnie łatwe do zawinięcia i buty, które będą wodoodporne. Należy też pamiętać, że na ubrania trzeba założyć kapok.

Kajaki to jedna z bezpieczniejszych form aktywności wodnej, ale nie można jej lekceważyć. Nasze kajaki są sprawdzane przed każdym wypłynięciem - regularnie kontrolujemy ich stan. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że zawsze trzeba zachować ostrożność podczas spływu. Nie można się wychylać i wykonywać gwałtownych ruchów. Konieczne jest założenie kapoka. Szczególną ostrożność zalecamy osobom, które nie potrafią pływać.

Osoby, które chcą wypożyczyć nasze kajaki, zapraszamy do zapoznania się z zakładką “Cennik”. Oferujemy różne typy kajaków, a koszt ich wypożyczenia zależny jest też od długości spływu. Ceny wahają się od 40 do 60 zł za dzień + koszt transportu.

Co istotne, do pływania w kilka osób nie potrzeba tyle kajaków ilu jest kajakarzy. W naszej ofercie dostępne są kajaki 2 i 3-osobowe - wystarczy więc liczbę osób znajdującą się w grupie i udającą się na spływ podzielić na kilka kajaków. Dzięki temu zmniejszają się też koszty wypożyczenia.

Jest to bardzo proste! Po wejściu do kajaka należy włożyć wiosło do wody na wysokość stopy, która znajduje się w kajaku. Następnie należy wykonać ruch wiosłem wzdłuż kajaka do siebie, aż zrówna się z biodrem. Wiosło wyciągamy i powtarzamy ruch, ale po przeciwnej stronie kajaka - to wszystko! Warto też pamiętać, aby ruchy wiosłem były spokojne i rytmiczne - wiosło trzymamy nieco szerzej niż szerokość ramion.

Odpowiednie wejście do kajaka ma duże znaczenie i wpływa na jego stabilność na wodzie. Jeśli zrobimy to spokojnie, wsiadanie przebiegnie bezproblemowo. Do kajaka najlepiej jest wsiadać, gdy brodzimy po dnie. Ustawiamy go dziobem pod prąd - gdy jedna osoba wsiada, druga przytrzymuje kajak. Najpierw należy przytrzymać ręką burtę kokpitu (jeśli wsiadamy z prawej strony to przytrzymujemy prawą ręką). Wsuwamy jedną nogę i stawiamy ją pośrodku kajaka, następnie siadamy na siedzisku i przekładamy drugą nogę.

Aby przyjąć prawidłową pozycję na kajaku, należy wciągnąć brzuch i usiąść głęboko na siedzeniu. Następnie trzeba lekko ugiąć nogi. Co istotne, część osób prostuje nogi - nie jest to do końca dobre rozwiązanie. Jeśli nogi będą wyprostowane, możemy szybko odczuć ból dolnej części pleców, przez co nie będziemy czuć się komfortowo. W niektórych kajakach znajduje się specjalne miejsce na nogi, które ułatwia zajęcie prawidłowej pozycji do wiosłowania.

Podstawowa zasada brzmi: wszędzie, gdzie woda ma co najmniej 15 centymetrów głębokości. Bardzo popularne są rzeki: Narew, Drawa, Czarna Hańcza, Brda, Dunajec, Czarna i Biała Nida. Jeśli nie chcesz samodzielnie udawać się na spływ, możesz skorzystać z organizowanych, grupowych spływów po najpiękniejszych zakątkach Polski.