Wda

Wda to jedna z rzek, które znajdują się regionie północnej Polski. Zróżnicowany charakter tego cieku wodnego zadecydował ...

o niezwykłej popularności Wdy jako wodnego szklaku rekreacyjnego. Nurty rzeki są miejscami łagodne, by w innym miejscu zmienić się w bystre, a nawet rwące. 

Trasa uznawana jest za jedną z trudniejszych, gdzie zalecana jest opieka przewodnika, ale jednocześnie przeszkody do pokonania nie sprawiają dużych problemów. Urozmaicony krajobraz i niezmącona ludzką ręką przyroda zapewniają dodatkowe atrakcje na spływy kajakowe. Wda znajduje się w bliskiej odległości od ponad trzystu pięćdziesięciu akwenów wodnych różnej wielkości, co w znaczący sposób uatrakcyjnia wyprawę. 

Rzeka Wda uznawana jest za ciekawą z uwagi na przepiękne tereny Borów Tucholskich, przez które przepływa. Ta rzeka o charakterze nizinnym, stanowiąca lewy dopływ Wisły, malowniczo meandruje, oferując kajakarzom odcinki o różnym stopniu trudności. Z tego względu spływy kajakowe Wdą są uznawane za jedne z najpiękniejszych i najciekawszych. Jeśli więc szukasz wypadu na kajaki, Wda będzie doskonałym wyborem.

Co oferuje nam rzeka Wda?

Podczas kilkudniowych spływów kajakowych Wdą czekają na Was zarówno spokojne odcinki leniwie meandrującej rzeki, jak i trudniejsze etapy, gdzie rzeka jest bystra, a nawet rwąca. Nie można więc narzekać na nudę! Oczywiście zawsze można liczyć na pomoc naszej kadry. Otoczenie lasów z malowniczymi bukami i zbiorników wodnych (około 350 w niewielkiej odległości!) tworzy piękną, bogatą oprawę wyprawy. Całości dopełnia świeże powietrze i śpiew ptaków. To wymarzone miejsce na wypoczynek! Godna uwagi jest zwłaszcza "krzywa pętla rzeki Wdy". Czarna Woda ma naprawdę wiele do zaoferowania!

Atrakcje podczas spływu

W czasie 8 dni spływu pokonamy razem 195 km rzeką Wdą i zwiedzimy piękne rejony Szwajcarii Kaszubskiej oraz Borów Tucholskich. Na szlaku czekają m.in. sauna traperska czy też kaszubski skansen etnograficzny.


Przed wyruszeniem w drogę warto zaopatrzyć się w odpowiedni ekwipunek (a także zabezpieczenie ekwipunku przed wodą) i oczywiście dobre humory! Gwarantujemy, że spływy kajakowe Wdą to doskonały pomysł na urlop!


Spływ kajakowy Wda

Wda - zwana Czarną Wodą to drugi, obok Brdy, słynny szlak kajakowy Borów Tucholskich. Region o mniejszym natężeniu cywilizacji, zachwyca pięknem przyrody i krajobrazów. Rzeka należy do szlaków łatwych i nie sprawia kłopotu nawet osobom niedoświadczonym. Szczególną uwagę turysty przykuwa rezerwat przyrody "Krzywe Koło Pętli Wdy" z licznymi okazali sędziwych dębów, klonów, lip i buków. Większość trasy wiedzie przez Wdzydzki oraz Wdecki Park Krajobrazowy, stworzone specjalnie w celu ochrony nieskażonej przyrody Wdy i jezior wdzydzkich.

Podróż z nurtem Wdy - 8 dni z leśną traperską sauną to świetna okazja do rozpoczęcia wodnej przygody. W ciągu 8 dni pokażemy Wam przepiękny region Szwajcarii Kaszubskiej oraz Borów Tucholskich. Zwiedzimy Kaszubski Skansen Etnograficzny i rezerwat "Kręgi Kamienne".

Długość rzeki - 239 km
Długość szlaku - 195 km
Dorzecze - 2325 km2
Spadek - 0,7 %
Średnia temp. wody w lecie - 14,2 oC

ATRAKCJE NA SZLAKU
Wdzydzki Park Krajobrazowy
Rezerwat przyrody "Kamienne Kręgi" w Odrach
Ogród dendrologiczny Arboretum Wirty
XVII wieczny kościół w Hucie Kalnej.

 

brdaszkic

WDA - TRANSPORT - odległości w jedną stronę

Jabłuszko (50 km)
Lipusz (50 km)
Czarlina (50 km)
Wdzydze Kiszewskie (60 km)
Borsk (40 km)
Wojtal (50 km)
Czarna Woda (50 km)
Czubek (60 km)
Osowo Leśne (80 km)
Młynki (80 km)
Wda (80 km)
Kasparus (75 km)
Błędno (70 km)
Tleń (80 km)
Świecie, Wisła (120 km) 

Nizinno-leśne krajobrazy rzeki Wdy

Rzeka Wda i jej okolica to bez wątpienia jedna z najpiękniejszych tras do spływów kajakowych. Zapaleni i doświadczeni entuzjaści kajaków będą zachwyceni widokowymi trasami, na których znajduje się całkiem dużo łatwych do pokonania odcinków. Rzeka Wda obfituje w piękne widoki, gdyż prowadzi swoje wody przez dwa imponujące regiony, którymi są Kaszuby i Kociewie. Wybierając się na kajaki Wdą pokonuje się trasy przepływające przez jeziora, a także odludne lasy i puszcze. 

Trasy spływów kajakowych na rzece Wdzie prowadzą przez dwa parki krajobrazowe i pięć rezerwatów przyrody. Rzeka wije się przez 198 km, dlatego każdy kajakarz znajdzie na tej trasie coś, co będzie mu się podobało. Szlak kajakowy na Wdzie ma różnorodne odcinki o różnym stopniu trudności i walorach krajobrazowych. Szlaki kajakowe na Wdzie są przepełnione po brzegi bujną zielenią i wspaniałą roślinnością, co zobaczyć można na każdej z jej tras.

Zaskakujące piękno rzeki Wdy

Do spływu kajakowego Wdą nie trzeba przygotowywać się zbyt intensywnie, zwłaszcza jeśli wybierze się łatwiejszą trasę, która obfitować będzie w widoki, a nie trudne odcinki. Na rzece Wdzie często napotkać można widoki zielonych, gęsto porośniętych trawami dolin, a także piaszczystych wzniesień pośród borów. Widoki podczas spływu kajakowego Wdą potrafią niejednokrotnie zaprzeć dech w piersiach kajakarza, są tak spektakularne. Spływy kajakowe mogą dostarczyć wielu emocji, a także poszerzyć wiedzę uczestników o roślinności oraz zaskoczyć niesamowitymi krajobrazami. 

Kajaki na tak osobliwej rzece, jak Wda to pewność ciszy, spokoju, a także doświadczenia uczucia odosobnienia i możliwości poznania niezwykłej flory wodnego świata i jego krajobrazów. Wda to rzeka, której charakter potrafi zaimponować wielu kajakarzom, nawet tym bardzo doświadczonym. Dlatego warto skorzystać z profesjonalnych przewodników i opiekunów spływu kajakowego. Zwiedzanie Wdy w towarzystwie, to wspaniałe i niezapomniane doświadczenie, do którego będzie chciało się powracać.