Drawa

Drawa - szlak kajakowym należący do jednego z ciekawszych, dlatego tak licznie odwiedzany przez rzesze kajakarzy.

Drawa to rzeka płynąca w północno-zachodniej Polsce, w okolicach wsi Zdroje, w gminie Połczyn-Zdrój. Ze względu na to, że jest bardzo urozmaicona, organizowane są na niej spływy kajakiem. Jej otoczenie zmienia się niczym w kalejdoskopie, dzięki czemu można liczyć na naprawdę wspaniałą przygodę. Spływy zazwyczaj rozpoczynają się od strony Starego Drawska ze względu na to, że jest to najstabilniejsza część prowadząca do jeziora.

Jeśli zastanawiasz się, czy warto wybrać się na spływ Drawą, musisz wiedzieć, że jest to jeden ze sposobów na spędzenie miłego weekendu na świeżym powietrzu. Spływ kajakowy to doskonała rozrywka dla każdego. Dzięki temu można oderwać się od codziennych problemów i podziwiać piękno natury. Spływ polecany jest zarówno mniejszym, jak i większym grupom znajomym. Kajaki bez trudu można wynająć oraz cieszyć się niecodzienną przygodą na wodzie.

Warto wiedzieć, że rzeka Drawa nie pozwala na nudę, mimo że jest to odcinek, który można pokonać kajakiem bez większego wysiłku. Doskonale sprawdza się dla osób początkujących, a także doświadczonych. Warto zdecydować się na taką przygodę wraz ze znajomymi lub z drugą połówką. Spływ kajakiem rzeką Drawa to gwarancja dobrej zabawy oraz niezapomnianych przeżyć, dzięki którym poczujecie się doskonale i pozwolicie sobie na odpoczynek. To świetna forma relaksu - dzięki bliskości natury, przyjemnym odgłosom rzeki, a także ciepłym promieniom słońca z pewnością każdy poczuje się lepiej i oderwie od szarej rzeczywistości. Zapraszamy!

ATRAKCJE NA SZLAKU
Drawski Park Krajobrazowy
Drawieński Park Narodowy
Rezerwat - "Drawski Matecznik"
Elektrownia wodna Kamienna
Rokokowy pałac we wsi Drawsko
Poligon wojskowy - zakaz wstępu
Ruiny zamku z XIII wieku w Złocieńcu

Trasa sugerowana:
Prostynia - Krzyż liczy 90 km, należy do najciekawszych i chętnie przemierzanych szlaków kajakowych. Tylko dla obytych z kajakowym rzemiosłem.

1. Prostynia - Rościn - 6 km
2. Rościn - Drawno - 10km
3. Drawno - Barnimie - 11km
4. Barnimie - Bogdanka - 10km
5. Bogdanka - Pstrąg - 15 km
6. Pstrąg - Stare Osieczno - 11km
7. Stare Osieczno - Przyborowo - 16km
8. Przyborowo - Krzyż -10 km

Wiedzieć warto: Drawieński Park Narodowy powstał w 1990r. powierzchnia 8626 ha, pod ochroną ścisłą 368 ha; obejmuje centralną część Równiny Drawskiej, w obrębie puszczy drawskiej; przeważają równiny sandrowe z głębokimi wąwozami rzek, czasem z jeziorami rynnowymi; w szacie roślinnej dominują lasy, głównie bory sosnowe, także lasy bukowe, grądy grabowe, łęgi i olsy, ostoje rzadkich gatunków zwierząt, np. bobra, bociana czarnego, bielika.

Wskazówki:
- most drogowy w Drawinku trzeba uważać na uskoki i silne bystrza, kamieniste dno,
- kilkaset metrów poniżej mostu przy ruinach XIX wiecznego tartaku przy resztkach budowli hydrotechnicznych i pozostałościach po moście nurt szybko ucieka, rwie na przewężeniach, a zalegające w korycie rzeki głazy i leżące w poprzek drzewa mogą przyprawić o zawrót głowy.

Długość rzeki - 186 km
Długość szlaku - 173 km
Dorzecze - 3296 km2
Przepływ - 21,6 m3/s
Spadek - 0,6 %

 

DRAWA - TRANSPORT - odległości w jedną stronę

Czaplinek (110 km)
Stare Drawsko (115 km)
Rzepowo (120 km)
Głęboczek (120 km)
Złociniec (125 km)
Dalewo (135 km)
Drawsko Pomorskie (145 km)
Mielenko Drawskie (145 km)
Gudowo (140 km)
Lubieszewo (135 km)
Prostynia (160 km)
Drawno (175 km)
Barnimie (180 km)
Konotop (185 km)
Jaźwiny (185 km)
Moczele (175 km)
Głusko (175 km)
Stare Osieczno (170 km)
Przeborowo (200 km)
Lokacz Wik (190 km)
Krzyż Wielkopolski (190 km)

 

Spływy kajakowe Drawa - dlaczego warto?

Podane tu atrakcje, trasy i wskazówki wręcz zachęcają do tej formy aktywności. To zarówno sport rekreacyjny dla nawet niezbyt zaawansowanych, jak i unikatowy sposób zwiedzania miejsc. Kajak pozwala spojrzeć na mijane miejsca i miejscowości z innej perspektywy, jak również dotrzeć do terenów niedostępnych dla zmotoryzowanych, czy nawet pieszych. Drawa, jako jedna z ważniejszych rzek w województwie zachodniopomorskim, zapewnia te niewątpliwą atrakcję turystyczną. Jest ona szlakiem kajakowym o średnim stopniu trudności, ale zawsze można zdecydować się na odcinek odpowiadający indywidualnym oczekiwaniom, umiejętnościom i kondycji. Kajakarstwo jest ogólnie sportem dość łatwym i stosunkowo tanim. Nie potrzeba żadnych licencji, a sprzęt można wypożyczyć. Jeżeli ktoś początkujący myśli o spływach kajakowych, Drawa jest świetnym pomysłem.

Uwaga poligon!

Na całej długości rzeki warunki do spływu kajakiem są idealne. Czasami łatwiejsze, gdzieniegdzie pojawiają się przeszkody i utrudnienia. Jedno należy wziąć pod uwagę, planując trasę spływu kajakowegoDrawa po wypłynięciu z jeziora Lubie, biegnie przez poligon wojskowy - aż do miejscowości Prostynia. W trakcie ćwiczeń wojskowych rzeka na tym odcinku jest zamknięta dla ruchu turystycznego, a poza tym okresem przepłynięcie tym odcinkiem wymaga specjalnych zezwoleń. Nie jest trudno je zdobyć, ale kosztuje to trochę wysiłku. Dlatego dobrą alternatywą jest ominąć poligon drogą lądową lub zacząć spływ poniżej niego.

Kiedy wybrać się na spływ kajakowy Drawą?

Ci, którzy mają największe doświadczenie w tym sporcie, rekomendują maj. To doskonała pora, ale w przypadku spływu kajakowego na rzece Drawa należy wziąć pod uwagę, że przepływa ona przez teren Drawieńskiego Parku Narodowego, a właśnie tam od końca lutego do pierwszego lipca obowiązuje okres ochronny, podczas którego zamknięty jest szlak wodny. Dobrze jest więc planować spływ kajakowy Drawą w okresach pełnego lata. Przynajmniej na tym odcinku.

Wiedząc kiedy, jak przebiega trasa i jakie atrakcje czekają po drodze, warto wybrać się na spływ kajakowy rzeką Drawą.

Dla kogo spływ kajakowy rzeką Drawa?

Spływ kajakowy na rzece Drawa ma długość 90 km. Malownicze widoki i szansa zmierzenia się z kajakiem z pewnością nie pozwolą na nudę. Trasa nie jest wymagająca, dlatego tym bardziej sprawdzi się dla osób, które dotychczas nie miały styczności z kajakarstwem, ale jednocześnie podołają dość dużemu wysiłkowi fizycznemu. Warto więc wypożyczyć sprzęt na miarę swoich możliwości. Kajak 2- lub 3-osobowy będzie zdecydowanie lepszym wyborem i pozwoli odciążyć uczestników wyprawy. W przypadku jednoosobowego kajaka i pogorszenia warunków pogodowych osoby początkujące prawdopodobnie będą odczuwały duży dyskomfort. Spływ kajakowy Drawa to doskonały pomysł na wspólnie spędzony czas w gronie najbliższych. Zarówno we dwoje, jak i większą ekipą przyjaciół, rodziny czy zespołem z pracy w ramach imprezy integracyjnej. Oczywiście oprócz wypożyczenia profesjonalnego sprzętu istnieje również możliwość skorzystania ze wsparcia instruktora, który będzie trzymał pieczę nad bezpieczeństwem i powodzeniem wioślarskiej przygody. Przekaże podstawy, dzięki którym kolejna wyprawa będzie jeszcze większą przyjemnością.

 Sprawdź także: Spływy kajakowe Drawa | Kajaki Słupia | Spływy kajakowe Piława | Spływy kajakowe Łupawa | Spływ kajakowy Wda | Spływy kajakowe Gwda | Zbrzyca spływ kajakowy