Drawa

Drawa - szlak kajakowym należący do jednego z ciekawszych, dlatego tak licznie odwiedzany przez rzesze kajakarzy.

Drawa to rzeka płynąca w północno-zachodniej Polsce, w okolicach wsi Zdroje, w gminie Połczyn-Zdrój. Ze względu na to, że jest bardzo urozmaicona, organizowane są na niej spływy kajakiem. Jej otoczenie zmienia się niczym w kalejdoskopie, dzięki czemu można liczyć na naprawdę wspaniałą przygodę. Spływy zazwyczaj rozpoczynają się od strony Starego Drawska ze względu na to, że jest to najstabilniejsza część prowadząca do jeziora.

Jeśli zastanawiasz się, czy warto wybrać się na spływ Drawą, musisz wiedzieć, że jest to jeden ze sposobów na spędzenie miłego weekendu na świeżym powietrzu. Spływ kajakowy to doskonała rozrywka dla każdego. Dzięki temu można oderwać się od codziennych problemów i podziwiać piękno natury. Spływ polecany jest zarówno mniejszym, jak i większym grupom znajomym. Kajaki bez trudu można wynająć oraz cieszyć się niecodzienną przygodą na wodzie.

Warto wiedzieć, że rzeka Drawa nie pozwala na nudę, mimo że jest to odcinek, który można pokonać kajakiem bez większego wysiłku. Doskonale sprawdza się dla osób początkujących, a także doświadczonych. Warto zdecydować się na taką przygodę wraz ze znajomymi lub z drugą połówką. Spływ kajakiem rzeką Drawa to gwarancja dobrej zabawy oraz niezapomnianych przeżyć, dzięki którym poczujecie się doskonale i pozwolicie sobie na odpoczynek. To świetna forma relaksu - dzięki bliskości natury, przyjemnym odgłosom rzeki, a także ciepłym promieniom słońca z pewnością każdy poczuje się lepiej i oderwie od szarej rzeczywistości. Zapraszamy!

ATRAKCJE NA SZLAKU
Drawski Park Krajobrazowy
Drawieński Park Narodowy
Rezerwat - "Drawski Matecznik"
Elektrownia wodna Kamienna
Rokokowy pałac we wsi Drawsko
Poligon wojskowy - zakaz wstępu
Ruiny zamku z XIII wieku w Złocieńcu

Trasa sugerowana:
Prostynia - Krzyż liczy 90 km, należy do najciekawszych i chętnie przemierzanych szlaków kajakowych. Tylko dla obytych z kajakowym rzemiosłem.

1. Prostynia - Rościn - 6 km
2. Rościn - Drawno - 10km
3. Drawno - Barnimie - 11km
4. Barnimie - Bogdanka - 10km
5. Bogdanka - Pstrąg - 15 km
6. Pstrąg - Stare Osieczno - 11km
7. Stare Osieczno - Przyborowo - 16km
8. Przyborowo - Krzyż -10 km

Wiedzieć warto: Drawieński Park Narodowy powstał w 1990r. powierzchnia 8626 ha, pod ochroną ścisłą 368 ha; obejmuje centralną część Równiny Drawskiej, w obrębie puszczy drawskiej; przeważają równiny sandrowe z głębokimi wąwozami rzek, czasem z jeziorami rynnowymi; w szacie roślinnej dominują lasy, głównie bory sosnowe, także lasy bukowe, grądy grabowe, łęgi i olsy, ostoje rzadkich gatunków zwierząt, np. bobra, bociana czarnego, bielika.

Wskazówki:
- most drogowy w Drawinku trzeba uważać na uskoki i silne bystrza, kamieniste dno,
- kilkaset metrów poniżej mostu przy ruinach XIX wiecznego tartaku przy resztkach budowli hydrotechnicznych i pozostałościach po moście nurt szybko ucieka, rwie na przewężeniach, a zalegające w korycie rzeki głazy i leżące w poprzek drzewa mogą przyprawić o zawrót głowy.

Długość rzeki - 186 km
Długość szlaku - 173 km
Dorzecze - 3296 km2
Przepływ - 21,6 m3/s
Spadek - 0,6 %

 

DRAWA - TRANSPORT - odległości w jedną stronę

Czaplinek (110 km)
Stare Drawsko (115 km)
Rzepowo (120 km)
Głęboczek (120 km)
Złociniec (125 km)
Dalewo (135 km)
Drawsko Pomorskie (145 km)
Mielenko Drawskie (145 km)
Gudowo (140 km)
Lubieszewo (135 km)
Prostynia (160 km)
Drawno (175 km)
Barnimie (180 km)
Konotop (185 km)
Jaźwiny (185 km)
Moczele (175 km)
Głusko (175 km)
Stare Osieczno (170 km)
Przeborowo (200 km)
Lokacz Wik (190 km)
Krzyż Wielkopolski (190 km)