Zbrzyca

Zbrzyca jest najpiękniejszym z dopływów Brdy. Trasa spływu niemalże na całej długości wiedzie przez jeziora oraz lasy.

 

Kajakarze doceniają ją za duże urozmaicenie oraz malownicze, zapierające dech w piersiach widoki. Co warto wiedzieć na temat kajaków na Zbrzycy?Rzeka ta jest prawym dopływem Brdy i biegnie przez Zaborski Park Krajobrazowy. Zbrzyca ma swój początek na Jeziorze Małym Sarnowicze, a jej ujście znajduje się na Jeziorze Witoczno.

 

Spływ kajakowy Zbrzycą

Kajakarze bardzo chętnie odwiedzają ten najpiękniejszy z dopływów Brdy ze względu na malowniczą i urozmaiconą trasę spływu, prawie na całej długości wiodącą przez lasy. Szlak wodny - łatwy, choć uciążliwy w górnym biegu - na najczęściej odwiedzanym odcinku od Leśna (Młosina) do Swornychgaci został oznakowany. 
Górna Zbrzyca - wąska, niepokorna rzeczka - przepływa przez kilka jezior: Wielkie Sarnowicze, Somińskie, Kruszyńskie, Parzyn. Kajakarzy czeka tu kilka przenosek przy młynach, jazach czy tartakach. I rzeka, i jej otoczenie pięknieją z każdym kilometrem. Teren jest pofałdowany, porośnięty pięknymi lasami. W środkowym odcinku rzeka stopniowo zwalnia, pogłębia się i znowu mija kilka ładnych, śródleśnych jezior, połączonych w malowniczy łańcuch. Kolejno ukazują się jeziora: Milachowo o wysokich, zalesionych brzegach, dalej Laska, Księże, Parszczenica, Śluza. Wszystkie są urocze, lecz najpiękniejsze jest to ostatnie - ciche i bezludne. 
Najważniejsze dopływy rzeki, będące również szlakami kajakowymi, to Młosienica (Młosina), Kulawa i Kłoniecznica. Zbrzyca bywa również pomostem między Brdą i Wdą. Dopłynąwszy pod prąd do Jeziora Sarnowicze Małe, można przerzucić kajaki na Jeziora Wieckie [2,5 km] - to początek szlaku kajakowego rzeki Wdy.

Kajaki na rzece Zbrzyca - spływ jest na tyle prosty, że z jego pokonaniem poradzą sobie nawet te osoby, które dopiero zaczynają przygodę z kajakarstwem. Na pewne utrudnienia natrafić można jedynie w górnym biegu, gdzie omawiana rzeka jest bardzo wąska. Sprawia to, że wymagane są tu wielokrotne przenoski, a w przypadku niskiego stanu wody - holowanie kajaków. Jeżeli chodzi o bazę noclegową, turyści mają tu do dyspozycji prywatne gospodarstwa oraz dzikie obozowiska. W każdej znajdującej się na szlaku wiosce znajduje się sklep, gdzie można się zaopatrzyć we wszystkie niezbędne produkty. Jak krok po kroku przebiegają spływy kajakowe rzeką Zbrzyca? Najlepiej rozpocząć go od Jeziora Somińskiego lub Dywańskiego. Planując taką wyprawę, warto uwzględnić zwiedzanie miejscowości Sominy, gdzie znajduje się kościół z XVIII wieku oraz Skansen. Pierwszy etap spływu prowadzi przez następujące jeziora - Somińskie, Kruszyńskie i Parzyn. Jeżeli chodzi o odcinek biegnący od miejscowości Parzyn, urzeka on wysokimi brzegami porośniętymi lasem mieszanym. Nieco dalej znajduje się lewy dopływ Zbrzycy - Młosienica. Bardziej doświadczeni kajakarze, decydując się na spływy kajakowe rzeką Zbrzyca mogą popłynąć pod prąd do miejscowości Leśno. Drugie z dostępnych rozwiązań to wpłynięcie na jezioro Milachowo. Następnym dopływem Zbrzycy jest Kulawa, gdzie znajduje się rezerwat krajobrazowy Doliny Rzeki Kulawy.


brdaszkic

 

Zbrzyca - TRANSPORT - odległości w jedną stronę

Sominy (45 km) 
Parzyn (35 km) 
Kaszuba (25 km) 
Rolbik (25 km) 
Widno (20 km) 
Laska (20 km)