Piława

PIŁAWA- jest najdłuższym dopływem Gwdy. Górny bieg łączy kilka jezior, kolejny wielkie obszary połaci leśnych.

W górnym biegu przepływa przez jez. Komorze, Rakowo, Brody, Strzeszyn, Kocie i największe jezioro na szlaku Pile - 933 hektary powierzchni i około 54 metry głębokości. Rzeka niezbyt długa 79 km , teren mało zurbanizowany z przepiękną i malowniczą, zmienną i urokliwą przyrodą. Szlak dostępny dla kajakarzy na całej długości trasa polecana chcącym zobaczyć Mazury kilkadziesiąt lat temu. Niewątpliwie krajoznawczą atrakcją szlaku są pozostałości niemieckiej betonowej linii obronnej zwanej Wałem Pomorskim. Na przepłynięcie Piławy potrzebujemy 5-6 dni. Szlak zaliczony do II klasy czystości.

Interesują Cię kilkudniowe spływy kajakowe? Zdecyduj się na spływ rzeką Piława! Spływ Piławą to świetny sposób na aktywne spędzenie czasu, a do tego podziwianie niezapomnianych widoków. Otaczające rzekę tereny są spokojne i stosunkowo mało zaludnione, dlatego propozycja ta będzie idealna dla wszystkich, którzy poszukują cichego, pozwalającego się zrelaksować i podziwiać przyrodę szlaku. Jest to świetna propozycja na wspólne spędzenie czasu z rodziną lub przyjaciółmi podczas długiego weekendu, ale też wakacyjnego wypoczynku.


Charakterystyka spływu Piławą


Rzeka Piława bierze swój początek w niewielkim strumyku znajdującym się w podmokłej okolicy niedaleko zachodniego krańca Jeziora Komorze. Spływ rzeką można zaliczyć do łatwych oraz bezpiecznych. W niektórych miejscach możemy spotkać zwalone pnie drzew. Trasa jest niezwykle malownicza, a ewentualne przeszkody bardzo łatwo można pokonać. Po drodze czeka na nas wiele miejscowości, takich jak Dobrzyce czy też Czechyń. Wszechobecna, bogata i zróżnicowana przyroda sprawia, że jest to propozycja na kajaki dla tych osób, które chcą bezpośrednio podziwiać piękno otaczającej nas natury. Poniżej przedstawiamy również szczegółową charakterystykę spływu kajakowego Piławą dla osób, dla których będzie to pierwsza wyprawa tym szlakiem.

Wszystkim, którzy na własnej skórze chcieliby przekonać się o wyjątkowości opisywanej trasy, polecamy również skorzystać z możliwości wypożyczenia kajaków - jednoosobowych, ale też dwuosobowych i trzyosobowych.

ATRAKCJE NA SZLAKU
Strzeszyn koło Łubowa - hotel "Strzeszyn"
Pile - szkolne schronisko, pole namiotowe
Dąbrowica - pole namiotowe
Rakowo - pole namiotowe
Nadarzyce - pole namiotowe
Szwecja - schronisko młodzieżowe
Dobrzyce - motel "Celmar"
Czechyń - stanica ZHP

Trasa sugerowana:
- Łubowo - Krępsko do przepłynięcia około 100 km i jest jednym z ciekawszych szlaków Pomorza Zachodniego. Trasa bardzo mało zurbanizowana z wszechobecną bujną przyrodą.

1. Łubowo - Borne Sulinowo - 15 km
2. Borne Sulinowo - Zalew Nadarzycki - 24km
3. Zalew Nadarzycki - Zdbice - 15km
4. Zdbice - Głowaczewo - 15km
5. Głowaczewo - Zabrodzie - 17km
6. Zabrodzie - Krępsko - 15km

Wskazówki:
- około 600m za jeziorem Długim koryto rzeki przegradza nieoznakowany jaz, obok niego betonowy wodospad kilkumetrowej wysokości, przenosimy kajaki prawym brzegiem około 40 metrów,
- w miejscowości Nadarzyce są trzy mostki - pod pierwszym uważamy na silny prąd,
- jezioro zaporowe w Zabrodziu zapora i niecodzienny jaz w postaci głębokiej betonowej studni, przenosimy kajaki, zejście do rzeki jest dosyć strome.

Dorzecze - 1381 km2
Przepływ - 8,0 m3/s

brdaszkic

 PIŁAWA - TRANSPORT - odległości w jedną stronę

Sikory (105 km)
Łubowo (100 km)
Borne Sulinowo (90 km)
Nadarzyce (100 km)
Szwecja (90 km)
Głowaczewo (95 km)
Czechyń (100 km)
Dobrzyca (95 km)