Wda

Wda to jedna z rzek, które znajdują się regionie północnej Polski. Zróżnicowany charakter tego cieku wodnego zadecydował ...

o niezwykłej popularności Wdy jako wodnego szklaku rekreacyjnego. Nurty rzeki są miejscami łagodne, by w innym miejscu zmienić się w bystre, a nawet rwące. 

Trasa uznawana jest za jedną z trudniejszych, gdzie zalecana jest opieka przewodnika, ale jednocześnie przeszkody do pokonania nie sprawiają dużych problemów. Urozmaicony krajobraz i niezmącona ludzką ręką przyroda zapewniają dodatkowe atrakcje na spływy kajakowe. Wda znajduje się w bliskiej odległości od ponad trzystu pięćdziesięciu akwenów wodnych różnej wielkości, co w znaczący sposób uatrakcyjnia wyprawę. 


Wda - zwana Czarną Wodą to drugi, obok Brdy, słynny szlak kajakowy Borów Tucholskich. Region o mniejszym natężeniu cywilizacji, zachwyca pięknem przyrody i krajobrazów. Rzeka należy do szlaków łatwych i nie sprawia kłopotu nawet osobom niedoświadczonym. Szczególną uwagę turysty przykuwa rezerwat przyrody "Krzywe Koło Pętli Wdy" z licznymi okazali sędziwych dębów, klonów, lip i buków. Większość trasy wiedzie przez Wdzydzki oraz Wdecki Park Krajobrazowy, stworzone specjalnie w celu ochrony nieskażonej przyrody Wdy i jezior wdzydzkich.

Podróż z nurtem Wdy - 8 dni z leśną traperską sauną to świetna okazja do rozpoczęcia wodnej przygody. W ciągu 8 dni pokażemy Wam przepiękny region Szwajcarii Kaszubskiej oraz Borów Tucholskich. Zwiedzimy Kaszubski Skansen Etnograficzny i rezerwat "Kręgi Kamienne".

Długość rzeki - 239 km
Długość szlaku - 195 km
Dorzecze - 2325 km2
Spadek - 0,7 %
Średnia temp. wody w lecie - 14,2 oC

ATRAKCJE NA SZLAKU
Wdzydzki Park Krajobrazowy
Rezerwat przyrody "Kamienne Kręgi" w Odrach
Ogród dendrologiczny Arboretum Wirty
XVII wieczny kościół w Hucie Kalnej.

 

brdaszkic

WDA - TRANSPORT - odległości w jedną stronę

Jabłuszko (50 km)
Lipusz (50 km)
Czarlina (50 km)
Wdzydze Kiszewskie (60 km)
Borsk (40 km)
Wojtal (50 km)
Czarna Woda (50 km)
Czubek (60 km)
Osowo Leśne (80 km)
Młynki (80 km)
Wda (80 km)
Kasparus (75 km)
Błędno (70 km)
Tleń (80 km)
Świecie, Wisła (120 km)